Pages

Mentalno zdravlje u doba modernih tehnologija


U danasnje vrijeme se znacajno promijenio nacin zivota i komunikacije. Mozete li da zamislite svoj zivot bez kompjutera, interneta, mobilnog telefona. Mlade generacije su odrasle uz internet i smart telefone, cak neki vise ni ne koriste kompjutere vec samo smart telefone i tablet racunare. Napredak modernih tehnologija je veoma brz i svjedoci smo da su one toliko upletene u nase zivote da se cesto zivot ne moze zamisliti bez njih. Posljedice toga su i pozitivne i negativne.

U znacajnoj mjeri zivot je olaksan, pristup informacijama je laksi i brzi. Prije neki dan se pojavio clanak u novinama sa primjerom koliko su korisne drustvene mreze. Radilo se o zemljotresu
negdje u svijetu za koje su gradjani saznali preko facebooka prije nego sto su ga osjetili.
Ovaj tekst je prije svega osvrt na posljedice po mentalno zdravlje.
Negativne su one vezane za zavisnosti od interneta i socijalnih mreza. Postavlja se cesto pitanje da li su zavisni od interneta oni koji provode puno vremena  koristeci internet i socijalne mreze. Npr. jedno istrazivanje je pokazalo da je 10 % studenata jednog univerziteta zavisno od facebook-a. Medjutim,  prema vodecem strucnjaku za internet zavisnosti sa Yale univerziteta, SAD, profesoru dr Potenza, odgovor je NE. Posebno ne za mlade koji su odrasli uz ove tehnologije. To je jednostavno postao nacin zivota, saopstio je profesor Potenza na svom predavanju na kongresu psihijatara u Becu. Ukoliko pokazuju neke karakteristike zavisnosti, npr da ne mogu da prestanu da koriste kompjuter ili internet, da im je naruseno svakodnevno funkcionisanje zbog toga i sl. onda se moze smatrati zavisnoscu. Odgovor na ovo pitanje je predmet rasprava medju strucnjacima.

U novoj klasifikaciji mentalnih poremecaja se izdvaja jedan poremecaj vezan za internet, a to je kockanje preko interneta. Smatra se da kockaju na taj nacin  one osobe koje bi i inace kockale, koje su emotivno labilnije i vec zavisne od nekih droga ili alkohola. Jedno istrazivanje je pokazalo da je koristenje interneta povezano sa povecanom ucestaloscu depresije. Ali se jos uvijjek ne zna tacno  da li zbog pretjeranog koristenja interneta te osobe postaju depresivne ili depresija i problematicno koristenja interneta imaju iste uzroke.

Sljedeci problem koji je zabrinjavajuci je nasilje putem interneta (cyber bulling). Veliki problem je zastita informacija na internetu i kako uopste zastiti one koji su osjetljivi i pod rizikom od te vrste zlostavljanja, a kako sprijeciti  zlostavljace da to rade. Posebno treba obratiti paznju na zastitu djece kao jedne od osjetljivih grupa i koristiti mogucnosti za ogranicavanje pristupa informacijama odredjenog karaktera na interneta za djecu.

Sa druge strane moderne tehnologije su donijele veliki napredak u medicini i psihijatriji. Moderna psihijatrija se sada sve vise oslanja na internet i koristi ga u vise oblasti.
Internet i socijalne mreze se koriste za edukaciju stanovnistva, za promociju zdravih stilova zivota, za prevenciju mentalnih oboljenja. Preko interneta se mogu koristiti i razni dijagnosticki instrumenti za procjenu zdravstvenog stanja i na osnovu njih planirati tretmani. Danas postoje tretmani na internetu koji su jednako efikasni za lijecenje nekih poremecaja kao i direktan tretman „licem u lice”. Uglavnom se radi o blazim ili srednje teskim poremecajima, koji su ustvari i najcesci medju stanovnistvom. Primjena nekih oblika terapije (npr kognitivno bihejvioralne psihoterapije putem interneta je jednako efikasna kao i uzivo, pokazale su brojne studije.

U vise zemalja svijeta koriste se razne aplikacije za telefone koje pomazu u lijecenju, npr aplikacije koje podsjecaju pacijenta da uzme lijek; zatim aplikacije za samopomoc, koje primjenjuju neke od psihoterapijskih tehnika (uglavnom kognitivno bihejvioralne terapije kao npr. mindfullness i dijalekticko-bihejvioralna terapija); zatim za asertivni tretman mladih osoba oboljelih od shizofrenije. ITD. Trend je takodje da se naprave takve aplikacije koje ce koristiti metode video igrica za lijecenje odredjenih stanja. Vec postoje takve igrice za tretman posttraumatskog stresnog poremecaja.
Na zadnjem kongresu Evropske psihijatrijske asocijacije odrzan je veliki broj prezentacija iz oblasti e-mentalnog zdravlja. Predstavljene su razne aplikacije i platforme za lijecenje i pomoc, a bila su i dvije prezentacije  o upotrebi socijalne mreze facebook u oblasti mentalnog zdravlja. Jedna je bila o upotrebi facebook-a tokom prirodne katastrofe u Meksiku, a druga u Bosni i Hercegovini koju je predstavila dr Sladjana Onrust iz Doboja.

Ova moderna oblast psihijatrije je u Evropi na pocecima ali se sve brze razvija. Telepsihijatrija tj. lijecenje na daljinu putem interneta u oblasti psihijatrije je u nekim zemljama SAD-a, vec priznata kao jednako uspjesna i vrijedna kao i uobicajeni nacini lijecenja. Takodje je priznata i placena od tamosnjih zdravstvenih osiguranja.
Ovaj nacin tretmana omogucava da korisnici lakse dodju do odgovarajuceg terapauta koji im moze pomoci, bez posjecivanja zdravstvene ustanove i bez obzira na mjesto stanovanja. Tretman je jeftiji, dostupniji. Takodje je i prihvatljiviji za veliki broj osoba sa problemima mentalnog zdravlja koji zbog stida ili straha od reakcije okoline ne traze pomoc. Ovo je odlican nacin da ti ljudi iz topline svog doma zapocnu odgovarajuci tretman.

Zakljucak na Evropskom kongresu psihijatara je bio da primjena digitalnih tehnologija, web-zasnovanih tretmana i socijalnih mreza ima veliki potencijal u psihijatriji.

Interesuje vas vise o ovome ili zelite zapoceti tretman putem interneta? Pitajte psihijatricu dr Sladjanu Onrust na facebook-u ili putem e-maila: moja_saveta@yahoo.com.

objavljeno na dobojski.info

..................................................................................................................................................................
e-mail:moja_saveta@yahoo.com
skype:doktor SOS
...................................................................................................................................................................

Nema komentara:

Objavi komentar