Debljanje i lijekovi

"Depresivna sam, pijem lijekove godinu dana, nije mi jos skroz dobro. I jos sam se uz sve probleme i udebljala. Nista vise ne mogu obuci, palo mi je samopouzdanje jos vise .Da li sam se udebljala od lijekova i sta da radim? ”
Ovo je uobicajeno pitanje i briga osoba koje uzimaju lijekove iz grupe antidepresiva, antipsihotika i stabilizatora raspolozenja. Ovi lijekove se koriste i za lijecenje drugih bolesti i smetnji, npr kod anksioznih poremecaja, poremecaja povezanih sa stresom i traumom, psihosomatskih bolesti i dr.

Moj odgovor pocinje pitanjem:
Da li ste sa svojim doktorom koji je prepisao lijekove razgovarali o nezeljenim efektima lijekova kao sto je npr povecanje apetita i dobijanje na tjelesnoj tezini, te o nacinima  kako da ih sprijecite na vrijeme? Ako niste, onda  sljedeci put kada vam predlozi neki lijek pitajte koje nezeljene efekte mozete ocekivati i sta da radite da se one ne pojave, a sta ako se pojave? Ako imate ove nezeljene efekte lijeka,  jos uvijek moze da se popravi situacija, doduse malo teze. Jer teze je skinuti visak kilogram nego sprijeciti da se nagomilaju. Ali ne gubite nadu smrsaviti je moguce .

„Kako, kad ionako ne jedem nista vise nego prije pocetka lijecenja. Otkud mi onda ovo salo, od zraka se debljam, samo se lijepi na mene? ”

Nema tacnog odgovora na ovo pitanje. Postoji vise mogucnosti zasto dolazi do povecanja tjelesne tezine ako uzimate antidepresive, antipsihotike ili druge psihofarmake.

  • Ovo ne mora biti posljedica direktnog djelovanja lijeka na vas. 
  • Vecina antidepresiva djeluje na lucenje jedne supstance-neurostransmitera u mozgu koji se zove serotonin. Serotonin, sem sto popravlja raspolozenje, smanjuje i apetit. Znaci, uzimanjem antidepresiva povecava se  serotonin, smanjuje se apetit, manje jedemo i cak mrsavimo ili ne dobijamo uopste na tjelesnoj tezini. Eeeeh, kad bi bilo tako jednostavno!! Gotovo da nema lijeka  koji djeluje samo na jednu supstancu u mozgu i tijelu. Neki djeluju i na histamin i neke druge supstance i receptore i na taj nacin povecavaju apetit.
  • Neki smatraju da lijekovi sem sto uticu na apetit, mogu uticati i na metabolizam. Povecanje tezine moze biti  povezano i sa stitnom zlijezdom, sa njenim smanjenim radom.
  • Nekada su povecan apetit i debljanje je znakovi depresije , mada cesce dolazi do smanjenja apetita i mrsavljenja. 
  • Kod depresije je fizicka aktivnost snizena i to moze znacajno do doprinijeti problemu.
  • Kada se osoba oboljela od depresije polako opravlja, ona ponovo „pronalazi” razne uzitke, a jedan od njih je uzivanje u hrani. Tako da povecanje apetita moze da znaci i oporavak od depresije.

„Ima li neki drugi dobar lijek, a da se od njega ne debljam?"

Da, ima.
Ima vise lijekova koji su efikasni za lijecenje depresije, a kod kojih je rizik od povecanja tjelesne tezine manji. Antidepresivi iz grupe SSRI ( to su oni lijekovi koji selektivno uticu na serotonin i imaju manje efekte na druge supstance i receptore) vecinom na pocetku terapije smanjuju apetit i tjelesnu tezinu, a ako se uzimaju duzi vremenski period ipak mogu dovesti do umjerenog povecanja tezine, posebno ako se uzimaju zajedno sa antipsihoticima novije generacije koji su cesto uzrok povecane tezine. 
Procitajte uputstva koja stoje u kutiji od lijeka i vidjecete da za vecinu lijekova pise da mogu smanjiti ili povecati apetit. Moze vam zvucati cudno da mogu izazvati i jeno i drugo, ali  stvarno i jeste tako da mogu imati oba efekta. Ocekivano je npr da neki lijek vecinom snizuje apetit, a u samo malom broju slucajeva povecava. U kojoj cete biti grupi zavisi od vas i vaseg organizma. Doktori, a ni vi, to ne mogu unaprijed znati.
Antidepresivi starije generacije takodje mogu dovesti do debljanja zbog svog djelovanja na vise neurotramsitera.
Lijekovi koji se koriste za lijecenje psihoticnih poremecaja ili tezih psihoticnih depresija iz grupe atipicnih antipsihotika zahtijevaju posebnu paznju zbog ovog nezeljenog efekta. 

„A sta da radim, eto vec sam se udebljala 10 kila? ”

Prvo, ne ocajavajte. Time cete samo pogorsati svoje stanje i vjerovatno cete posegnuti za jos vise slatkisa (jer se oni  „traze” u depresiji da bi se stvorio serotonin koji nedostaje) i da se bar malo utjesite. Cuvajte svoje samopouzdanje i sjetite se da vasa vrijednost kao licnosti ne zavisi od toga kako izgledate i koliko kila imate.
Dalje, kad prestanete uzimati lijek obicno se apetit normalizuje i prestaje debljanje, a mozda i smrsavite. Ali ne zurite da prekinete uzimati lijek , posebno ne na svoju ruku. Prekid i promjena lijeka treba da budu iskljucivo u dogovoru sa vasim doktorom. On ce procijeniti sta je za vas bolje, da nastavite tretman sa tim lijekom ili sa nekim drugim, naravno uz dogovor sa vama. Ipak, kako i kod svakog lijecenja treba odvagnuti korist i stetu.
„Dobro, necu sama prekidati s lijekom, ali sta da radim?”

Evo ovako, idemo korak po korak.
Danas se odmah izvazite i zabiljezite koliko imate kilograma. Potom se u redovnim vremenskim intervalima opet vazite. Ako brzo dobijate na tjelesnoj tezini vazite se  jednom sedmicno, uvijek isti dan. A ako ne, onda moze i jednom mjesecno. Kod dugotrajne terapije, npr antipsihoticama moze i svaka 3 mjeseca.
Povecajte svoju fizicku aktivnost. Znam da to cesto nije lagano, ali bolje cete se osjecati , raspolozenje ce biti bolje, a i trosicete vise energije. Znaci, smanjice vam se potreba da zadovoljstvo postizete uzimanjem hrane, a i mrsavicete. Ako ne mozete sami pitajte prijatelje i clanove porodice da vam se pridruze ili nadjite licnog trenera.
Obratite paznju na to sta jedete. Mozete npr staviti  ispred sebe sve sto mislite da pojedete za taj obrok. Kada ste svjesni sta i koliko jedete, kada to vidite ispred sebe pa cak i zapisete, prije cete uociti cega i koliko bi se trebalo odreci. Vodite dnevnik ishrane. Budite uvijek spremni da utolite napade gladi time sto cete kod sebe imati svjeze voce ili povrce, a ne cokoladu ili keks npr. Ne zapocinjite nikakve rigorozne dijete. U pocetku cete mozda i smrsaviti malo brze, ali ce se brzo sve vratiti kada malo popustite u dijeti.
Ako vam nije bas jasno sta da promijenite u svom jelovniku i svom nacini prehrane posavjetujte se sa nutricionistom.

Poduzmite ove mjere tokom bar mjesec dana. Potom treba procijeniti da li one imaju efekta. Ako ste naisli na prepreke u provodjenju ovih mjera svakako o njima treba popricati i otkloniti ih. Promjena terapije je uvijek moguca, ali ako nije neophodna i moze se rijesiti ovim mjerama, zasto biste to radili? Ne postoje laka rjesenja, a ni idealna.


Ako su uzroci debljanja psiholoske prirode, posvetite se njihovom rjesavanju, moze i uz strucnu pomoc (skype).


Ovako otprilike protice savjetodavni razgovor na temu debljanja zbog lijekova. Nadam se da ste imali kopisti od njega.Sta bi vi jos pitali?

Jeste li razgovarali o tome sa svojim doktorom, jeste li imali ovakav problem i sta vam je pomoglo da ga rijesite? 

Podijelite svoja iskustva ovdje, mozda pomognete nekome a mozda neko pomogne vama.

               .................................................................................................................................
             e-mail:moja_saveta@yahoo.com
skype:doktor SOS

.............................................................................................................................



Nema komentara:

Objavi komentar

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...